Skip to content

İşyerinde Mutlu Olmanın Yollarını Anlatan İki Kitabı İnceledik

İşyerinde Mutlu Olmanın Yollarını Anlatan İki Kitabı İnceledik

Kaynaklara göre çoğu kişi hayatının 90 bin saatini işte geçiriyor. Happiness at Work (İşte Mutluluk) kitabının yazarı Srikumar Rao kitabında, işyerindeki mutsuzlukların birincil sebebinin kişinin kendini koşullara mahkum hissetmesi olduğunu söylüyor. Başa gelen olayları değiştirme gücünü kendinde görmeyen kişilerin çoğunlukta işte mutsuz olduğunu belirtiyor.

Srikumar Rao kitabının yanı sıra 14. Dalai Lama ve Howard C. Cutler imzalı The Art of Happiness at Work (İşyerinde Mutlu Olma Sanatı) kitabını da inceledik, işyerinde daha mutlu ve mesut olmanın yollarını sizler için çıkardık.

İşyerinde Mutlu Olma Sanatı (Riverhead, 1998, ISBN 1-57322-111-2)

Kitapta memnuniyet, motivasyon, verimlilik, sıkıcılık ve mücadele arasındaki dengeyi kurmak, ya da birbirine bağlılık gibi modern iş dünyasının önemli yönlerini irdeleniyor.

Dalai Lama işle ilgili en temel motivasyon kaynağının para olduğuna işaret ediyor ancak bir uyarısı da var: “Para kazanma motivasyonu kendi içinde kısır döngüye girdiğinde sorunlar başlıyor. Paranın tüm sorunlarımızı çözeceğini dair bir kanı var.”

Dalai Lama bu zihin açan, pratik kitapta iş hayatını nasıl genel hayatın bağlamında bir yere oturtabileceğimizi gösteriyor. Kendimize uygun bir iş bulmak için çalışmak yerine, olduğumuz kişiye ve önceliklerimize uygun bir işin içimizden gelmesine izin vermemiz gerektiğini söylüyor. Ancak bu şekilde hayatta gerçekten bir şeyler başarabilmek ve amacına ulaşmak tatminlerini yaşayabileceğimizi anlatıyor.

İşte Mutluluk (McGraw-Hill Education, 2010, ISBN-10: 0071664327)

Zor zamanlarda işinden memnun olan insan bulmak zordur. Çalışanlardan üst yönetime kadar herkes zorlu ekonomik ve kişisel süreçlerden geçiyor. Ancak ünlü işletme okulu profesörü Srikumar Rao, etrafımızda ne olursa olsun, her işten keyif alınabileceğini bizlere öğütlüyor.

Rao mutsuzluğa sebep olanın başımıza gelen olumsuz şeyler olmadığına, asıl sorunun olumsuzlukları algılama şeklimiz olduğuna işaret ediyor.‘İşte Mutluluk’kitabı, aklı negatiflikten uzaklaştırırken durumları“iyi”ya da “kötü” olarak etiketlememeyi telkin ediyor. Ve bunun yerine tüm yaşananları bir seri olayın ürünü olarak görmeyi öneriyor. Kitap bakış açınızı değiştirmeye yardımcı olacak, şaşırtıcı derecede basit ve yardımcı ipuçları sunuyor. Bunları düzenli olarak pratik etmenizi ve durumları analiz ederken daha iyi alışkanlıklar edinmenizi sağlayacak egzersizler öneriyor.

Keyifli, başarılı bir yaşam için gereken bilgeliği daha sağlam bir duruş ve iç huzuru ile sağlayabilirsiniz!

Diğer Yazılarımız

Instagram'da Biz

EnglishDeutschРусскийTürkçe